فاشیای پلانتار

 

پلانتار فاشیاتیس همان التهاب غلاف کف پا یا (فاشیای پلانتار) است. غلاف کف پا نوار محکمی از بافت‌هاست که شبیه لیگامان ها می‌باشد و از پاشنه پا (کالکانه) به زیر پنجه پا کشیده شده و از قوس کف پا محافظت می‌کند. همچنین غلاف کف پا همانند ضربه‌گیر در پا عمل می‌کند.

با هر مایل راه رفتن به‌اندازه چند تن فشار به پاها وارد می‌شود. پاها می‌توانند بارهای سنگین را تحمل کنند اما تحمل فشار و وزن بسیار زیاد و بیش‌ازحد ، فراتر از توان آن‌ها است.زمانی که در هنگام ورزش کردن پای خود را بر روی سطح سفت‌ و سخت قرار دهید و یا کفشی بپوشید که بافت‌های حساس در پا را آزار دهد ، در این حالت ممکن است که درد پاشنه و کف پا تشدید شود و به‌طورکلی دردهای مزمن در پاشنه و قوس کف پا ایجاد گردد. ازنظر ما این همان زمانی است که باید برای انجام آزمایش، تشخیص، علت‌یابی، درمان و پیشگیری از بدتر شدن مشکل به پزشک مراجعه نمایید.
.

چه چیز موجب التهاب و درد کف پا می‌شود؟

با قرار گرفتن در حالات و موقعیت‌های معینی احتمال آسیب دیدن و درد کف پا در شما افزایش می‌یابد برای مثال :

 • اگر به مدت طولانی و زیاد سر پا می‌ایستید، راه می‌روید، می‌دوید و …درحالی‌که در گذشته به انجام این کارها عادت نداشتید و یا سبک زندگی کم‌تحرکی داشته‌اید.
  ● اگر اخیراً بر روی سطح متفاوتی ورزش می‌کنید برای مثال به‌جای دویدن در زمین مسابقه در جاده می‌دوید
  ● اگر کفشی می‌پوشید که کفی مناسبی نداد و از قوس کف پا محافظت نمی‌کند.
  ● اگر اضافه‌وزن دارید وزن اضافه موجب فشار واردکردن به پاشنه پا می‌شود.
  ● در صورت استفاده زیاد از کف پا و یا در اثر کشش ناگهانی آن . برای مثال ورزشکارانی که مسافت و یا شدت دویدن خود را افزایش می‌دهند در هنگام ورزش شروع نامناسب و غیراصولی دارند.
  ● اگر دچار به سفتی تاندون آشیل هستید. تاندون آشیل تاندون بزرگی است که در پایین عضلات ساق پا و بالای پاشنه پا قرار دارد.این عارضه بر انعطاف‌پذیری قوزک پا تأثیر می‌گذارد و سبب می‌شود که بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی کف پا قرار گیرید.

علائم و نشانه‌های التهاب و درد کف پا چیست؟ و چرا درد آن در صبح‌ها و یا پس از نشستن بدتر می‌شود؟

در اکثر موارد درد پاشنه پا در وسط ،جلو و یا کنار پاشنه پا تجربه می‌شود.این درد زمانی که بیمار برای اولین بار در هنگام صبح پای خود را روی زمین می‌گذارد و یا بلافاصله بعد از یک دوره استراحت در فرد تشدید می‌شود. علت این امر این است که در هنگام استراحت عضلات و رباط‌های بدن ما منقبض و جمع می‌شوند. انقباض غلاف کف پا به معنی کشش بیشتر رباط‌ها است و در نتیجه آن بافت‌های پا حساس‌تر می‌شوند. با برداشتن ناگهانی اجسام ، بافت‌های پا دچار ضرب‌دیدگی می‌شوند و در اثر آن درد شدید در پا ایجاد می‌شود.

پس از مدتی راه رفتن رباط‌ها گرم می‌شوند و انعطاف‌پذیری بیشتری پیدا می‌کنند و خود را سازگارتر می‌کنند. درنتیجه سبب می‌شود که درد کاملاً از بین برود و یا درد خفیفی در پا باقی می‌ماند. هرچند پس از راه رفتن برای مدتی طولانی و یا چند ساعت ایستادن دوباره درد به پا برمی‌گردد.

درمان

معمولاً درد کف پا با گذشت زمان کمتر می‌شود. بافت غلاف کف پا( فاشیای پلانتار) همانند بافت رباط به کندی ترمیم می شود و ممکن است که 3 ماه یا بیشتر زمان ببرد تا درد کف پا از بین برود. بااین‌وجود روش‌هایی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم می‌توانند روند  بهبودی  را سریع‌تر کنند. گاهی چندین روش به درمان شما کمک می‌کند. این درمان‌های اولیه به‌عنوان روش‌های درمانی احتیاطی برای درد کف پا شناخته می‌شوند.

به‌پای‌خود استراحت دهید

تا آنجا که می‌توانید و برایتان ممکن است به‌پای‌خود استراحت دهید . از دویدن، پیاده‌روی و ایستادن بیش‌ازحد کشش زیاد کف پا پرهیز کنید. پیاده‌روی آرام و تمریناتی که در پایین به آن اشاره خواهد شد برای شما خوب خواهد بود.

کفش

با پای برهنه بر روی سطوح سفت‌وسخت راه نروید. کفشی برای پوشیدن انتخاب کنید که دارای کفی نرم باشد و از قوس کف پا محافظت کند. کفش‌های ورزشی بنددار از صندل‌های باز بهتر هستند. از پوشیدن کفش‌های کهنه و پاره‌ای که کفی نرم و مناسبی ندارند اجتناب کنید.

تسکین درد

مسکن‌هایی مانند پاراستامول معمولاً درد را تسکین می‌دهند. گاهی نیز داروهای ضدالتهاب مانند ایبوپروفن مؤثر هستند. این داروها علاوه بر اینکه مسکن هستند التهاب را نیز کاهش می‌دهند و از مسکن‌های معمولی بهتر هستند. به عقیده بسیاری از افراد مالیدن پاشنه پا با  کرم‌ها  وژل هایی که حاوی مواد ضدالتهاب هستند می‌تواند تأثیرگذار باشد.

فیزیوتراپی تیپینگ

فیزیوتراپیست کسی است که برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی به‌صورت حرفه‌ای از تکنیک‌های بانداژ و تیپینگ (کاربرد نوارهای چسبیده) را به کار می‌گیرند.

همچنین برخی از فیزیوتراپیست ها در استفاده از تکنیک کینزیو تیپ مهارت دارند.

طب سوزنی و سوزن خشک

برخی از فیزیوتراپیست ها برای کمک به کاهش درد مهارت های خاص دیگری را در زمینه طب سوزنی و سوزن خشک کسب می‌کنند.

درمان با امواج شوکی فراجسمانی

در روش درمان با امواج شوکی، از دستگاهی برای ارسال امواج صوتی با فرکانس بالا از طریق پوست به منطقه دارای درد پا استفاده می‌شود.

تمرین‌های فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها برای تقویت عضلات و بهبود عملکرد آن‌ها روش انجام تمرین درمانی را آموزش می‌بینند. تمرین‌های فیزیوتراپی یکی از مؤثرترین روش‌هایی است که می‌توانید با استفاده از آن‌ها از درد و آسیب‌دیدگی ، پیشگیری و یا درد را برطرف کرد.

 

 

فیزیوتراپی ورزشی

فیزیوتراپی ورزشی نیاز به دانش و مهارت‌های بسیاری دارد و از آسیب‌دیدگی‌ها پیشگیری و عملکرد عضلات را بهبود می‌بخشد. برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر با یک فیزیوتراپیست ورزشی مشاوره کنید.

تمرینات در محل کار

فیزیوتراپیست علاوه بر اینکه می‌تواند به شما در هنگام انجام تمرینات ورزشی کمک کند در محل کار نیز می‌تواند شما را راهنمایی نماید.

دانش ارگونومیک دانشی است که به طراحی حالات قرارگیری بدن در وضعیت صحیح و همچنین نحوه کار با ابزارآلات در محل کار به صورتی که متناسب با خصوصیات جسمی شما است، می‌پردازد.

تزریق استروئید

اگر با انجام درمان‌های احتیاطی فوق باز هم احساس درد در کف پا می‌کنید، تزریق استروئید (کورتیزون) را می‌توانید امتحان کنید.این روش به مدت چندین هفته درد شما را تسکین می‌دهد اما همیشه نمی‌تواند مشکل درد کف پا را در شما درمان کند. این روش همیشه موفقیت‌آمیز نیست و انجام آن دردناک است. استروئید می‌تواند التهاب را کاهش دهد. اگر اولین تزریق مؤثر نبود گاهی 2 یا 3 تزریق دیگر در ظرف یک هفته انجام می‌شود . تزریق استروئید  گاهی همراه به خطراتی است . ازجمله این خطرات عبارت است از پارگی غلاف کف پا( فاشیای پلانتار)

عمل جراحی

عمل جراحی شامل جدا کردن و بریدن غلاف کف پا از جایی است که به استخوان متصل می‌شود. به این کار آزادسازی غلاف کف پا گفته می‌شود. از روش جراحی برای برداشتن خار پاشنه نیز استفاده می‌شود.

آیا می‌توان از عارضه التهاب غلاف کف پا(پلانتار فاشیاتیس) پیشگیری کرد؟

برای پیشگیری از ابتلا به التهاب غلاف کف پا بخصوص اگر قبلاً به این عارضه مبتلا شده‌اید کارهای معینی وجود دارند که می‌توانید انجام دهید.

 • کفش‌هایی که از آن‌ها برای دویدن و پیاده‌روی استفاده می‌کنید را مرتباً عوض کنید.
 • کفشی را بپوشید که دارای کفی مناسبی است و از پاشنه و قوس کف پا به‌خوبی محافظت می‌کند.
 • اگر اضافه‌وزن دارید ، از وزن خود کم کنید.
 • به‌طور مرتب و بخصوص قبل از انجام تمرین، کف پا و تاندون آشیل را کشش دهید.
 • از تمرین بر روی سطوح سخت و ناهموار پرهیز کنید

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *