بهترین گردنبند طبی برای دیسگ گردن

بهترین گردنبند طبی برای دیسگ گردن

گردنبند طبی یک وسیله درمانی موقتی است که درد گردن شما را کاهش داده و از آسیب بیشتر جلوگیری میکند و به بهبود آسیب‌های گردنی کمک می‌کند. استفاده از گردنبندهای طبی، روشی غیرتهاجمی و ایمن برای پیشگیری از درد گردن، درمان بدشکلی‌های ستون فقرات گردنی، بهبود ضعف عضلانی و پشتیبانی از گردن در دوره‌ی درمان آسیب‌های گردنی است. انواع بسیار متنوعی از گردنبند‌های طبی مختلف وجود دارد. هر کدام از این گردن‌ بندها به شیوه متفاوتی از گردن پشتیبانی کرده و حرکت گردن را محدود می‌کنند. این که کدام یک از انواع گردنبند طبی مناسب شما است به علت گردن درد شما بستگی دارد.

دلایل استفاده از انواع گردنبند طبی

شما ممکن است به سه دلیل نیاز به استفاده از گردنبند طبی داشته باشید:

معمول ترین علت، تسکین درد دیسک گردن است. گردنبند طبی کمک می کند تا در حالی که بافت های نرم گردن شانس بهبودی دارند گردن وزن سر را نگاه دارد.
ممکن است بعد از جراحی ستون فقرات گردن و برای در یک راستا نگاه داشتن استخوان های گردن در هنگام بهبودی به گردنبند طبی نیاز داشته باشید.
اگر تصادف شدیدی کرده باشید، ممکن است به عنوان یک اقدام احتیاطی تا هنگامی که آسیب های احتمالی گردن را بتوان ارزیابی کرد روی بریس گردن ببندند.

 

 انواع گردنبند طبی

انواع گردنبند طبی قابل ‌استفاده برای مشکلات گردن به شرح زیر هستند:

گردنبند‌های طبی نرم

یکی از انواع گردنبند طبی، گردنبند طبی نرم میباشد. در صورتی که لازم باشد در حد بسیار کمی از گردن و سر پشتیبانی شود، گردنبند‌های طبی نرم، بهترین گزینه هستند. این گردنبند‌ها سر و گردن را تا حدودی ثابت نگه می‌دارند تا از آسیب دیدن بیشتر گردن جلوگیری کنند. این گردن‌ بندها به طور کامل سر و گردن را بی‌حرکت نمی‌کنند اما در حین حرکت کردن گردن، از عضلات گردن پشتیبانی می‌کنند. این گردنبندها همچنین بعد از یک دوره استفاده از گردنبندهای طبی سخت تجویز می‌شوند. این گردنبند‌ها کاملاً راحت هستند و شما می‌توانید با آن حرکات گردنی کمی که برای انجام فعالیت‌های روزانه لازم هستند را انجام دهید. این گردنبند‌ها عموماً برای برطرف کردن آسیب‌های جزئی گردن و جلوگیری از کشیدگی خفیف رباط‌های گردن (آسیب شلاقی) استفاده می‌شوند و لازم است که تنها چند ساعت در طول روز استفاده شوند.

 

 

 موارد کاربرد گردنبند طبی نرم

برای کنترل حداقلی حرکات سر و گردن طراحی شده است.
کنترل کننده درد در موارد استئوآرتریت خفیف و دیسک گردن
کاهش دهنده درد در مواقع گرفتگی عضلات گردن
محافطت کننده نواحی حساس بعد از رگ به رگ شدن یا آسیبwhilplash (صدمات ناشی از تصادف)
کاهش دهنده درد و ورم

 زمان استفاده از گردنبند طبی نرم

در مدت التیام یافتن یا جوش خوردن ستون فقرات باید از گردنبند طبی استفاده کرد، این مدت در بازه‌ای از چهار هفته تا چهار تا شش ماه متغیر است.

نحوه انتخاب سایز گردنبند طبی نرم

با استفاده از یک متر، محیط (دور) گردن خود را در قسمت سیب گلو اندازه بگیرید .

 

سایز

اندازه دور گردن CM

S

27-33

M

34-40

L

41-47

XL

48-54

 نحوه پوشیدن گردنبند طبی نرم

 مستقیم نگاه کنید و چانه خود را به موازات سطح زمین قرار دهید.
گردنبند را دور گردن خود ثابت کنید.
مطمن شوید که می توانید به راحتی نفس بکشید.
اگر گردنبند خیلی تنگ به نظر می آید، گردنبند را جدا کرده و دوباره بپوشید.
اگر گردنبند پوستتان را اذیت می کند بین گردن و گردنبند پد پنبه ای قرار دهید.

 

گردنبدهای طبی نیمه سخت


این مدل از گردنبند با ساختار اسفنجی و آتل پلاستیکی خود، قابلیت انعطاف پذیری ولی در عین حال ثبات سازی ناحیه گردن را دارد. ساختار اسفنجی و نرم آن سبب استفاده راحت از آن میشود. آتل پلاستیکی موجود در داخل این گردنبند، محدودیت حرکتی در ناحیه گردن ایجاد میکند که در نتیجه آن مهره های گردن در ثبات بیشتر قرار خواهند گرفت.

موارد کاربرد:

صدمات و بیماری های گردنی مانند آرتروز گردن
درمان صدمات بافت نرم مانند لیگامان ها و یا عضلات گردنی

 

 

نحوه انتخاب سایز گردنبند طبی نیمه سخت:

نحوه انتخاب سایز این مدل شبیه به گردنبند طبی نرم میباشد.

گردنبند‌های طبی سخت

گردنبندهای طبی سخت از پلاستیک فرم داده شده ساخته شده‌اند و به خوبی از گردن بیمار پشتیبانی کرده و به روند بهبودی درد گردن که ناشی از آسیب‌های مختلف گردن است کمک می‌کنند. گردن بند طبی سخت در دومدل چانه دار و بدن چانه موجود می باشد. گردن‌بند‌های طبی سخت عموماً برای افرادی تجویز می‌شوند که جراحی ستون فقرات گردنی انجام داده‌اند و یا سر و گردن آن‌ها دچار آسیب جدی شده است. گردن‌بند‌های طبی سخت دارای انواع مختلفی بوده و هر یک دارای سایزبندی هستند تا به خوبی با فرم و آناتومی بدن هر بیمار سازگار شوند. لایه بیرونی گردن‌بندطبی از یک ماده سفت مانند پلاستیک است و لایه درونی که با پوست در تماس است معمولاً از ماده نرمی مانند پد فومی ساخته شده. بسیار مهم است که شما گردن‌ بند طبی را به شیوه صحیح استفاده کنید و همچنین اندازه و مدل صحیحی را انتخاب کنید که به خوبی به گردن شما فیکس شده و از گردن پشتیبانی می‌کند.

 

 

 

یک سری بحث و جدل بر سر این وجود دارد که برای چه مدتی باید از گردن‌بند سفت استفاده کرد. نگرانی درباره این وجود دارد که استفاده طولانی‌ مدت از آن ممکن است منجر به تحلیل رفتن عضلات، رباط ها و تاندون‌ها شود. مطالعات نشان داده‌اند که به حرکت درآوردن زودهنگام گردن مثلا در آسیب جابجایی گردن به گردن اجازه حرکت می‌دهد و باعث درد کمتر و حرکت بهتر گردن می‌شود. پیشنهاد شده است که استفاده از گردن‌بند سفت نهایتا تا سه هفته باید باشد

موارد کاربرد گردنبند طبی سخت

استفاده از این نوع گردن بند بعد از صدمات گردنی که نیاز به بی حرکتی می باشد، پیشنهاد می شود.
در مواقع در رفتگی و همچنین برخی از شکستگی ها از ستون فقرات گردنی محافظت می کند.
حمایت کننده بعد از عمل جراحی
لغزش مهره های گردن
در دردهای حاد آرتروز گردن و بیرون زدگی دیسک گردن
آرتریت روماتوئید

نحوه انتخاب سایز گردنبند طبی سخت

سایز

اندازه دور گردن CM 

S

27-31

M

32-36

L

37-41

XL

42-46

 

گردنبند فیلادلفیا

گردنبند فیلادلفیا از نوع گردنبند طبی سخت است. گردنبند فیلادلفیا در دو مدل نای باز و نای بسته وجو دارد. مدل نای باز به متخصصان اجازه می دهد که به سرعت به نبض شاهرگی نظارت داشته باشند و در مواقع اضطراری در حالیکه عمل جراحی بر روی نای انجام می دهند، گردن را بدون حرکت نگه دارند.

این نوع گردنبند دارای دو قسمت جلویی و پشتی است و این دو قسمت با کمک چسب‌های پارچه‌ای دوطرفه به هم متصل می‌شوند. قسمت بالایی این گردنبند از فک پایینی پشتیبانی می‌کند و قسمت پایینی آن نیز از ستون فقرات سینه‌ای محافظت می‌کند. گردنبند طبی فیلادلفیا معمولاً باید تا زمانی که پزشک تجویز کرده است، به صورت تمام‌ وقت استفاده شود.گردنبند فیلا دلفیا قسمت های بیشتری را نسبت به گردن بند طبی سخت و نرم پوشش می دهد. بنابراین محدودیت حرکتی بیشتر و ثبات بیشتری را اعمال می کند. از این گردن بند طبی در مواردی استفاده می‌شود که لازم است حرکات گردن به میزان بیشتری محدود شده و کنترل شوند مانند:

شکستگی های مهره های گردن
بیماری های دیسک گردن
لغزش مهره های گردنی
در نیمه در رفتگی و در رفتگی مهره های گردن جهت ایجاد بی حرکتی کامل
استفاده در حوادث غیر مترقبه و اورژانس و امکان همزمان تراکنوستومی
قابلیت استفاده در زمان رادیو گرافی و MRI
بعد از کشیدگی های شدید عضلانی و یا لیگامانی برای ایجاد ثبات
بعد از عمل جراحی در مهره های گردنی جهت ایجاد ثبات و بی حرکتی

 

 

 

نحوه انتخاب سایز گردنبند طبی فیلادلفیا

نحوه انتخاب سایز گردنبند طبی فیلادلفیا شبیه به گردنبند طبی سخت میباشد.

 

 

نکاتی در رابطه با استفاده و مراقبت از انواع گردنبند طبی

مطمئن شوید که اندازه گردنبند طبی برای شما درست و راحت است: گردنبند طبی شما چه از نوع یک‌ تکه یا دوتکه باشد یا دارای قسمت‌های اضافه باشد، لازم است که اندازه آن برای شما مناسب باشد به طوری که پشتیبانی لازم را از گردن شما بکند و از سوی دیگر شما در آن احساس راحتی کنید. انواع گردنبند‌های طبی سخت از جنس پلاستیک با چسب پارچه‌ای باید به نحوی اندازه شوند که: بیمار نتواند گردن خود را تکان دهد. پد نرم گردن بند کاملاً روی پوست قرار بگیرد. چانه بیمار در داخل محل موردنظر در گردن‌ بند طبی، سر نخورد و کاملاً فیکس باشد.
دستورات پزشک را رعایت کنید: پزشک در مورد نحوه‌ی پوشیدن و استفاده از گردن بند طبی دستورات لازم را به شما می‌دهد. معمولاً لازم است که در ابتدا شما هم در شب و هم در طول روز گردن بند طبی را بپوشید تا از حرکت کردن گردن و آسیب بیشتر جلوگیری کند. اگر بیمار مجاز باشد برای غذا خوردن، به صورت موقت گردنبند طبی را بردارد، باید قبل از پوشیدن مجدد گردن‌بند، گردن خود را کاملاً خشک کند. از زدن پودر یا لوسیون به گردن خود خودداری کنید چرا که می‌توانند به پد‌های نرم داخل گردن بند آسیب بزنند.
راحتی خود را در نظر داشته باشید: درست است که گردن بندطبی باید کاملاً به گردن شما فیکس شود و آن را بی‌حرکت کند اما هرگز نباید بیش‌ازحد تنگ باشد و برای شما ایجاد ناراحتی کند. گردن بند‌هایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند قابل تنظیم هستند و می‌توانید به نحوی آن را تنظیم کنید که در آن کاملاً احساس راحتی کنید. در صورتی که احساس ناراحتی یا درد دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
هنگامی که بریس گردن را برای تمیز کردن باز می کنید همواره بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ ناحیه ای از پوست دچار حساسیت نشده است.
پدهایی که با پوست در تماس هستند را باید هر روز با صابون ملایم تمیز کرد؛ اگر بریس گردن محافظ های پلاستیکی دارد آن ها راهفته ای یکبار با حوله مرطوب و صابون ملایم تمیز کنید. هرگز از شوینده های قوی یا وسایلی برای ساییدن بریس استفاده نکنید.
اگر ریش یا موهای بلندی دارید، موهایتان باید بیرون از بریس گردن باشند.

کلام آخر

 گردنبند طبی یک وسیله موقتی است که کمک می‌کند تا گردن درد شما بهبود یابد. باید حتماً این گردنبندهای طبی را به طرز صحیح استفاده کنید تا بتوانید از حداکثر مزایای آن استفاده کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *